Dobeles Pils

Ko apskatīt?


Pastāvīgā vēsturiskā ekspozīcija Pilī atvērta no 2022. gada 16. marta. Tajā iespējams apskatīt:

  • Pagrabstāva izstāžu zāle. Ekspozīcija “Dobeles apkārtne aizvēstures periodā. Dobele Livonijas ordeņa pakļautībā”
  • 1. stāvs, Lielā zāle. Ekspozīcija “Dobeles Pils keramika”
  • 1. stāvs, Radošā telpa. Ekspozīcija “Dobele Kurzemes – Zemgales hercogistē.”
  • 2. stāvs,  Ekspozīcija “Elizabete Magdalēna Ketlere un ieskats pils sadzīvē, Kurzemes – Zemgales hercogistes laikā”
  • Jumta terase 
  • Pils dārzs. “Hercogienes ārstniecības augu dārzs”

Topošās ekspozīcijas iecere Dobeles Pilī ir atdzīvināt viduslaiku pilsdrupu mūrus, atspoguļot dotajās telpās sajūtas, stāstus un notikumus par Dobeles pilskalna un Livonijas ordeņa mūra pils vēsturi no aizvēstures līdz 20. gs., uzsverot pils kompleksa arheoloģisko izpēti, pils pārvaldnieku un īpašnieku personības un leģendas par pili. Ekspozīcijas galvenais informācijas sniegšanas princips ir vēstījuma vienkāršība un precizitāte, interaktivitāte un mūsdienīgums. Tas panākams ar atbilstoša dizaina un digitālu risinājumu palīdzību.

2021. gadā iekārtots pagrabstāvs un pirmā stāva Radošo darbnīcu telpa (reizē arī ekspozīciju telpa) un daļa ekspozīcijas Pils Lielajā zālē. Ekspozīcijā atklātas tēmas: pagrabstāvā “Teikas par Dobeles pili”, pagrabstāva izstāžu telpā izvietota pastāvīgā vēstures ekspozīcija par Dobeles apkārtni aizvēstures periodā un Dobeli Livonijas ordeņa pakļautībā, un Radošajā telpā – “Amatniecība, ārstniecības augi un to izmantošana” un kā arī Lielajā zālē izvietota Dobeles pils krāsns podiņu kolekcija.

2023. gada martā pabeigtā otrā stāva ekspozīcijas daļa stāsta par Elizabeti Magdalēnu Ketleri un piedāvā ieskatu pils sadzīvē, Kurzemes – Zemgales hercogistes laikā. Vitrīnā apskatāmi interesantākie sadzīves piederumi  – no dažādu motīvu rotātiem keramikas paraugiem un galda piederumiem līdz pat minatūram saules pulkstenītim. Interaktīvajā sadaļā apmeklētājiem piedāvāta iespēja pašiem izzināt hercogienes dzimtas koku, kā arī aplūkot dažādu mākslinieku gleznotus, zīmētus un fotografētus darbus, kas attēlo Dobeles pili romantisku drupu periodā. Attēlus papildina fragmenti no Ulriha fon Šlipembaha 1807. gada pilsdrupu apraksta.

Ekspozīcijas dizains ieturēts pils identitātes tonalitātē, dominē pelēkais, kas ļauj izcelties teju 700 gadīgajiem mūriem un eksponētajiem priekšmetiem, vitrīnās nojaušamas atsauces uz agrāk lielos pils kapelas logus rotājušo, vitrāžu krāsainajiem stikliem. Vitrīnas, interaktīvie objekti un skaņas dizains veido vienotu simbiozi ar seno būvi, kas mūsdienu apmeklētāju neatstās vienaldzīgu.

Ekspozīcijas īstenošanas process bija ļoti komplicēts. Tajā iesaistījās gan jomas speciālisti, gan muzeja darbinieki – vēsturnieki, kā rezultātā tika izstrādāts tehniskais projekts “Dobeles Livonijas ordeņa pils patstāvīgā ekspozīcija”. Projekta ideju iepirkuma rezultātā realizēja dizaina birojs “H2E” sadarbībā ar SIA “REVERIE Trading Group”.

Ekspozīcija apmeklētājiem apskatāma Dobeles Pils darba laikā: no otrdienas līdz piektdienai plkst. 10.00 – 18.00, sestdienā plkst. 11.00 – 16.00, svētdienā un pirmdienā Pils ir slēgta (ziemas sezonā). Vasaras sezonā gaidīsim arī svētdienās no plkst. 11.00 – 16.00. Lai ekspozīcijas apskate būtu garantēta, aicinām pirms došanās sazināties ar Pils klientu apkalpošanas speciālistu, lai rezervētu sev vēlamo apmeklējuma laiku pa T. 22027275. (Apmeklētāju skaits vienā apmeklējuma laikā ir ierobežots). Par ekspozīcijas apskati ar gida stāstījumu interesēties pa T. 28011880 vai
e-pastā: pilsgids@dobele.lv.

Pils kapelas telpas nu ieguvušas piepildījumu un senos mūrus apdzīvo dažādo laiku liecības, kas spilgti ilustrē pils raibās vēstures lapas.  Gaidām Jūs ciemos izzināt, atklāt un piedzīvot!

Iepirkums veikts programmas INTERREG V-A Latvija – Lietuva Programmas 2014-2020 1. prioritāte “Ilgtspējīga un tīra vide sadarbības rezultātā” investīciju prioritāte 1.1. “Saglabāt, aizsargāt, veicināt un attīstīt dabas un kultūras mantojumu” projekta  Nr.LLI-453 “Sekojot Livonijas ordeņa krustnešu gājienam rietumu Zemgalē” ietvaros.

Pils ekspozīcijas apskate ar gidu (grupai no 15 līdz 25 personām, līdz 1h), valoda: LV 20.00 eiro; RU, ENG 30.00 eiro

Pils ekspozīcijas apskate un ekskursijas pa pils pagalmu ar gidu (grupai no 15 līdz 25 personām, līdz 1,5 h), valoda: LV 25.00 eiro; RU, ENG 35.00 eiro

☏ 28011880
✉︎ pilsgids@dobele.lv